Jdi na obsah Jdi na menu
 


JAK SPRÁVNĚ ZAČÍT S AIRSOFTEM?

1. 12. 2008

Jak správně začít s airsoftem?

Airsoft jak začít ?

Tento článek slouží k orientaci pro úplné začátečníky, kteří nemají o airsoftu ani páru, ale zaujal je a chtěli by sním začít, ale neví jak na to. Když jste s airsoftem průměrně seznámení tak to ani nečtěte, protože tady nenajdete žádné speciální rady a zajímavosti, ale jen všeobecné informace. Rady o tom jak si vybrat vhodnou zbraň, jak se obléct, jaké základní vybavení na airsoft potřebujete, jak a kde začít hrát, jak hledat spoluhráče a podobně.

 Nejdřív ze všeho je potřeba se ozbrojit. Takže jak si vybrat zbraň?

Výběr zbraně je vysloveně individuální záležitost a podléhá mnoha kritériím jako kvalita, výkon, přesnost, rozměr, váha, ergonomie, sympatie, cena, vliv souseda, účel použití atd.Každý si musí vybrat zbraň, která mu nejvíce vyhovuje, která mu nejlíp sedne do ruky, s kterou se nejvíc cítí v pohodě. Cílem tohoto článku je rozebrat všeobecné kritéria výběru zbraně, takže se nebudeme zabývat jednotlivými druhy. Na to je nejlepší si přečíst recenzi na konkrétní zbraň, zeptat se těch, kteří takovou zbraň mají nebo ještě líp, kteří takovou zbraň měli ( ti budou více objektivní nebudou ji jen chválit protože ji mají doma) a v neposlední řadě se ji půjčit a vyzkoušet.

Nejdřív si rozebereme druhy zbraní a potom jednotlivé kritéria pro Váš výběr.

Manuál - je zbraň kde je kulka vymrštěna vzduchem stlačeným pístem,který je poháněný silou pružiny, která je stlačená (natáhnutí zbraně) lidskou silou. Jednoduše řečeno natáhneš - vystřelíš, jako u klasické vzduchovky, akorát nezalamuješ, ale natahuješ uzávěr pistole, nebo páčku na SMG (samopal, MP5, UZI, Skorpion) nebo na útočné pušce (M16, M4A1, Kalašnikov, G3).Tyto zbraně střílejí jen jednotlivou ranou, protože je vždy nutné ručně (manuálně) natáhnout pružinu. Když je zbraň ergonomická a střelec šikovný dá se dosáhnout kadence (množství výstřelů za určitou dobu) i 2 výstřely za sekundu. Horší je to s přesností rychlé palby, protože kropit se dá vzhledem ke konstrukci zabraní většinou jen od boku. I když se dá jakž takž mířit při rychlém natahování, vždy ?škubnete? zbraní a samozřejmě 2x za sekundu nestíháte vždy znovu zamířit.

AEG - Airsoft (airsoftová/vzduchová) Electric (elektrická) Gun (zbraň). Funguje podobně jak manuál na principu pístu a pružiny, ale pružina není natahovaná ručne, ale elektromotorem. Je to pohodlné, protože nemusíte zbraň pokaždé ručně natahovat, ale jen míříte a střílíte. Ato je jedna z výhod AEG, že můžete střílet rychle za sebou a přitom mít stále zamířeno na cíl. AEG zbraně zpravidla střílejí aj burstem (dávkama, zpravidla tři výstřely najednou) a full auto (dokud držím, střílí, resp, dokud nedojde zásobník).

Gas - plynové, ty nemají pružinu ani píst, ale kulka je vymršťována silou stlačeného plynu. Plyn se používá HFC134a což je vlastně obyčejný freón jaký máte doma v lednici, ale obsahuje silikonové mazivo. Jako plynovky sa vyrábí většinou pistole, nebo SMG (UZI). Zde stejně jak u AEG jenom mačkáte s střílíte. Některé z plynovek taktéž střílejí fullauto (KSC Glock18c, KSC M11A1). Plynovky jsou stejně silné, nebo silnější jak dlouhé AEG. Nevýhodu je, že Vás každý výstřel stojí více méně dvojnásobek (cena plynu). Ale na druhou stranu obstarávací cena plynovek je nižší než AEG, takže to závisí kolikrát vystřelíte za měsíc, rok... Nyní přejděme k jednotlivým kritériím.

Kvalita

Zde můžeme hovořit o dvou rovinách kvality. A to o věrnosti napodobení reálné zbraně, kam řadíme shodu designu s reálem a použití materiálů, které se nejvíc podobají na pohled a dotek kovu resp. plastu případně dřevu originálních zbraní. Většinou se výrobcům daří napodobit původní design. S věrností materiálů je to ale už horší. Někdy zdaleka vidíte, že je to plast, jindy ani pohledem ani dotekem a dokonce ani když na ni poklepete nožem nedokážete určit zda se jedná o plastovou, nebo kovovou část.Zde je výběr jen na vás, zda máte i silné estetické cítění a chcete aby zbraň i lépe vypadala, nebo Vám stačí když dobře funguje a střílí.

Druhou rovinou je kvalita z hlediska životnosti, odolnosti zbraně a z hlediska její spolehlivosti (zasekávání zbraně, nebo zásobníku, nárazuvzdornost ... ). Zde se vyplatí obrátit se na osvědčené výrobce jako Tokyo Marui, KWC, UHC, KSC-KWA, ale i vydařený NONAME může být dobrá koupě. Hodně Vám napoví i podíl kovu na zbrani, protože ten je odolnější jak plast, ale dejte pozor i na to kde se ten kov nalézá. Zbraň která má sice kovové pažbičky, ale má plastovou hlaveň a mechaniku nebude spolehlivější ani trvanlivější (kromě pažbiček, ale ty když rozbiju, tak je vyřežu i z dřeva, ale hlaveň ne).

Rozměr a váha
Někomu se líbí velké zbraně a tak chce co největší pistoli a volí Desert Eagle nebo Socom, někdo má zas raději menší ?šikovnější? pistolky. Ne vždy je pravidlem, že větší pistol je silnější, má větší dostřel atd. Závisí to na výrobci a modelu. Takže malá pistolka od jednoho výrobce může být silnější jak velká pistol od výrobce jiného. Je to tím, že ta malá může mít silnější pružinu, lepší píst, hlaveň nebo HOPup. Zbraň je potřeba vybírat i podle toho kde předpokládáte že budete hrávat, protože menší zbraně jsou praktičtější v budovách (CQB) a velké, delší zase venku v lese, nebo areálu. Snad nejuniverzálnější jsou SMG (MP5, VZ61 Skorpion, UZI). Poradíte si s nimi i v budově a uhrajete něco i venku. Je to nejlepší řešení na začátek, zvlášť když plánujete zůstat u jedné zbraně. Co se týká váhy, tak sa dají koupit tzv. Heavy modely - těžké modely, které se svojí váhou přibližují váhám reálných zbraní. To znamená, že dosahují 50-70% váhy reálné zbraně. Normálně - lehké dosahují jen 20-40%. Zde je zase na vás co si zvolíte, jestli upřednostníte lepší pocit reálné zbraně v rukách, nebo raději pohodlné nošení a lehčí manipulaci. Protože opravdu jde jen o ten pocit, protože v 90% případech heavy modely jsou dělané jen přidáním závaží a ne zvýšením podílu kovu na konstrukci zbraně což by znamenalo větší odolnost a životnost.

Výkon a přesnost
Výkon závisí na typu zbraně, zda se jedná o manuál, AEG nebo GAS. Kde výkonem končí manuály začínají AEG a plynovky jdou ještě dál. Výkon u AEG závisí podle použitého elektromotoru, pružiny a konstrukce zbraně. Výkon plynovky zas podle konstrukce a nastavení ventilu - síly plynu a použitého plynu. Asi největší rozdíl je mezi manuály. Ty se liší od směšných ?plyvátek? až po zbraně schopné konkurovat AEG (např. brokovnice TM SPAS12, XM 177e2). Velmi závisí na výrobci, modelu a kvality HOPu. Manuální zbraň bez HOPu nekupujte. AEG, nevím o takové která by neměla HOPup. U plynovek případný chybějící HOPup vyváží síla jakou mají, ale samozřejmě plynovka s HOPem je lepší. HOPup je vlastně taková finta v konstrukci zbraně, která kulku při přechodu do hlavně roztočí okolo své osy a rotující kulka potom letí dál a po delší dráze vodorovně, takže zbraň s HOPem střílí dál a přesněji, hlavně na větší vzdálenosti. U airsoftu se běžně bavíme o vzdálenostech 10-50m. Na 10m trefíte člověka skoro čímkoli, ale u vzdálenosti nad 15m se už ukáže která zbraň za co stojí. Ještě je důležité na jaké střelivo je HOPup stavěný. Výrobca UHC má HOPup na kulky 0,20g, Výrobce Tokyo Marui zase na 0,25g. Nedoporučuji výrobce HFC a STTI i když prý mají hezčí provedení zbraní jak UHC, ale protože mají HOPup na kulky 0,12g (a ani jiného výrobce na tyto kulky). A proč jsou 0,12g nevyhovující a proč potřebuji výkonnou zbraň ? Protože výkonnější zbraň střílí dál a přesněji a můžete z ní střílet kulky 0,20 a nebo ještě lépe 0,25g které při dopadu mají větší energii, jinak řečeno je je víc cítit, víc ?bolí? a potom se nemusíte zbytečně hádat o uznání zásahu. 0,12g kulky jsou dobré akorát tak do plynovek do budovy na blízko, aby s 0,25g soupeři nebrečeli bolestí J. Co se týče výkonu zbraně je lepší se spolehnout na objektivní měření úsťové rychlosti a energie, než na subjektivní pocit, že ta nebo tamta zbraň střílí silně nebo slabě. Když nejsou k dispozici měření, tak si poraďte kartónovou krabicí a uvidíte zda zbraň prostřelí její první, druhou stěnu, případně v které kulka zůstane. Stejně co se týče přesnosti zbraně, nejlepší je změřit průměrný rozptyl zbraně při střelbě se svěráku, protože se tím vyloučí chyba střelce. Při testech nezapomeňte použít předepsané střelivo adekvátní k HOPu. A taktéž když testujete více zbraní použijte stejné střelivo, resp. střelivo od stejného výrobce.

Ergonomie
Ergonomie zbraně je o tom jak Vám zbraň padne do ruky. Zavisí na tom jak máte velkou dlaň, jak máte hrubé nebo tenké, krátké nebo dlouhé prsty, jakou máte postavu, délku krku, ruky atd. Zbraň Vám musí padnout do ruky/ruk jako ulitá. Musíte pohodlně dosáhnout na všechny potřebné páčky. Bez toho aby jste překládali ruce musíte dosáhnout na pojistku, na vyhazovač zásobníku a podobně. Podstatné je jak se Vám pohodlně manuál natahuje. U pistolí někomu vyhovuje krátký zákulz uzávěru 2-3cm a někomu delší 4-6cm. Nezapomeňte si vyzkoušet jak se Vám míří. Někomu nemusí vyhovovat sklon pažby některé zbraně, kvůli postavě a délce krku a proto se musí krčit k zbrani když míří a potom po třech hodinách hry potřebuje tři hodiny masáže. Pak různé zbraně mají různé mířidla, větší, menší, kulatou, hranatou, vysokou, nízkou, bílou a nebo černou mušku. Např. mně nevyhovují mířidla jaké má MP5 nebo Colt XM177 (přes dírku na mířidle koukáte na mušku), ale klasické jaké mají Skorpion nebo Kalašnikov ( muška v zářezu mezi mířidli cílníku). Někdo si na to zvykne a někdo ne, někomu se to zalíbí hned. I když nevyhovující mířidla se dají řešit kolimátorem (red dot, svítící tečka na sklíčku) nebo laserovým zaměřovačem. Nepodceňujte ergonomii zbraně, protože s ní strávíte hodně času a zbraň, která Vám nesekne Vám ten čas znepříjemní pokud ho neznechutí.

Sympatie
Každému je nějaká zbraň sympatická. Někdo je změřený na Vietnam a chce M16, někdo je lokalpatriot a chce CZ75 nebo VZ61 Scorpion, někdo chce zbraň jako terorista kalašnikov AK-47 nebo UZI, někdo chce jako policajt MP5 nebo USP, někdo chce zbraň jakou má jeho hrdina Lara Croft nebo James Bond. Prostě někomu se líbí zbraň a i když příšerně střílí, nevymluvíte mu ji a on ji chce. Ať ji má. Když se s ňí bude cítit perfektně má napůl vyhráno. Radši zbraň s kterou jsem šťastný než bomba střílející zbraň která se mi hnusí, protože psychika je pro herní pohodu důležitá. A kdo je v pohodě má navrch. Hrajete hlavně pro zábavu. Ale myslím si, že nemůže být problém z dostupného sortimentu vybrat zbraň i sympatickou i výkonově dobrou.

Cena
Tady není moc o čem psát. Každý si kopí na co má. A jako všude jinde platí i zde kvalita něco stojí a vyplatí se za ni připlatit, takže nekupujte něco neznámého když to ještě není nikým vyzkoušeno a ověřeno. Nekupujte zbraně v hračkářství. Koupíte zbraň-hračku za 300Kč a jakž takž to bude střílet s 0,12kama, velmi rychle zjistíte, že potřebujete pořádnou zbraň a škoda těch pár stovek za hračku. Jenom jestli byste chtěli hrát parta hračkářů. Ale pokud se chcete zapojit do airsoftové komunity a zúčastnit se akcí kde je 30-200 lidí, kupujte ověřenou kvalitu. Na druhé straně je zbytečné vyhazovat peníze za značku (ale u nás imidžové zbraně asi ani nekoupíte). Je potřeba najít dobrý poměr všeho co jsme hodnotili výše. Naštěstí (nebo neštěstí?) v airsoftě není až tak moc z čeho vybírat. Je jen pár výrobců kteří nabízejí rozumnou kvalitu a jsou cenově pro našince dostupní. Uvedu orientační cenové rozpětí v jednotlivých kategoriích. Samozřejmě, že se najdou i levnější i dražší, ale takto se to asi pohybuje. Mluvím o standartních sériových zbraních bez upgradů (dodatečných zlepšujících úprav), protože si můžete dát poskládat zbraň i za 150.000,- Kč.

Manuály pistole 900-1.500,- KČ SMG 2.000-3.500,- KČ (MP5, VZ61, UZI) Dlouhé 4.000-9.500,- KČ (Colt XM177, M16, SPAS12, Super9) Zásobníky cca do 350-600 KČ AEG pistole cca 2.000 KČ (ale jsou slabé, jen na 0,12g, vhodné pro boj v budově anebo záložní zbraň) Dlouhé a SMG 11.000-25.000,- KČ Zásobníky cca 1.000-2.500 KČ K AEG ale ještě potřebujete akumulátor a nabíječku za cca 1.500-3.000,- KČ Takže na kompletní AEG počítejte dohromady nejmíň 20.000,- Sk GAS pistole 1.500-12.000 KČ U plynovek Vás vyjde každý výstřel +cca 0,20 KČ za plyn, ale skvělé zbraně jsou za polovičku ceny AEG, takže zůstane dost peněz na plyn, proto stojí za to se nad nimi zamyslet. Střelivo 0,20g 0,20-0,25 KČ za kus 0,25g 0,25-0,40 KČ za kus 0,12g 0,20-0,25 KČ za kus

 

Nezapomínejte na provoz. Myslím tím hlavně spotřebu kulek. Buďte si jistí, i s manuální zbraní z které se dá dobře kropit budete mít větší spotřebu kulek o 1,5-2 násobek proti pistolce. Ani nemluvím o AEG a GAS venku, zvlášť když budete pálit dávkama. Když jste na tenko s penězi tak nevražte peníze do super zbraně, raději levnější, ale aby jste měli čím střílet. Na co je vám AEG když nemáte na kulky, a musíte z ní střílet opatrně, aby jste moc nevystříleli. V boji to dokážete jen velmi těžce. A může se stát, že těch 200 kulek co jste si donesli Vám dojde za půl hodiny a můžete jít domů. 200 kulek z manuální pistole vystřílíte za 3 hodiny (v budově, venku i dřív), ale musíte se moooc snažit (říkám vystřílet, nepleťte tady to co rozsypete po zemi J). A peníze budete potřebovat i na další výstroj, což si povíme později.

Účel použití
Hodně bylo naznačeno v článku o rozměru zbraně, takže jen stručně. Vyberte si zbraň podle toho kde budete hrávat, zda malé uzavřené prostory, kde nefouká, neprší (budova) nebo velké, otevřené prostory, kde potřebujete střílet na dlouhé vzdálenosti (les, pole, areál budov ...). Pistole jsou vhodné do budov, protože jsou malé, lehké, obratné (hlavně u rohu) a nezavazejí když potřebujete přelézt zeď, žebřík nebo okno. Dlouhé zbraně jsou nepraktické v budově, zavazejí při překonávání překážek. A jejich výkon je nevyužitý když nejde o velký hangár. A taktéž hodně lidí, zejména začátečníků bude frflat, že je zásahy budou moc bolet na blízku z takové silné zbraně. Nejlepší řešení je asi SMG nebo plynovky (bez HOPu, nebo s regulovatelným HOPem resp. tlakem plynu kam dáte 0,12g kulky aby jste redukovali sílu/bolestivost zásahů). Jsou vhodné do budov a jsou použitelné i venku. Takže by jsem začal nimi. A nebo začněte s manuální pistolí a ta Vám zůstane jako záložní zbraň když přejdete na dlouhý manuál, nebo AEG resp. pistolka zůstane do budovy. Další věc je, že lidé remcají když máte řadově lepší zbraň jak oni a nechcou proti Vám hrát. Takže výběr zbraně je potřeba do jisté míry přizpůsobit kolektivu v kterém budete hrát. Můj názor ale je, že není nutné, nebo spíš žádoucí, aby všichni hráli jen s manuálními pistolkami. Dá se to řešit vhodným rozdělením týmů, aby byly zhruba zbraňově vyrovnané. Ani v žádné reálné speciální jednotce nemají všichni stejné zbraně (odstřelovač, kulometčík, granátník ...). Já osobně nemám strach ze hry s manuálem proti AEG nebo GAS, ať už kvůli bolesti (nevím o tom že, by někdo měl z airsoftu modřinu, na rozdíl od paintballu), a nebo převaze zbraně. Je možné a rozumné, když je jedna, dvě AEG a zbytek jen manuál, zavést pravidlo, že AEG střílejí jen jednotlivými ranami (nesmí pustit burst nebo fullauto).

Na ven potřebujete samozřejmě výkonnější zbraň tj. dlouhý manuál, AEG nebo GAS. Jednak kvůli dostřelu a přesnosti na dlouhé vzdálenosti, jednak kvůli použití těžších 0,25g kulek, aby soupeř cítil zásah a aby letící kulka nebyla natolik ovlivněná větrem. V neposlední řade se venku vyplatí i upgrady (kolimátor, optika).

Vliv souseda
Tohle téma jsem si nechal na konec, protože v ČR je to tak. Soused má to - i já to musím mít. Nekupujte si to co má soused jen proto, že on to má. Celou dobu tu mluvím o tom, že nákup zbraně je vysoce individuální záležitost. Kupte si zbraň jen a jen pro Vás, takovou jaká se vám líbí, vyhovuje a na kterou máte. Čím víc výše popsaných kritérií Vaše vyvolená zbraň Vám splní, tím líp pro Vás. Vy si musíte (a ne Váš soused) zvolit, které z výše uvedených kritérií jsou pro Vás důležité a které méně. Vy si určete priority. Váš ?život? závisí na Vámi vybrané zbrani. Samozřejmě, že jestli se v tom soused vyzná, nechte si poradit, ale vždy se nakonec rozhodněte VY SÁM PODLE SEBE. Poraďte se i s lidmi z airsoftového klubu jestli je nějaký ve Vašem okolí a taktéž se seriózním prodejcem. Nenechejte se natlačit do nákupu něčeho jen proto, že to mají právě na skladě. Klidně si svoji vytouženou zbraň objednejte a počkejte si na ni (samozřejmě jestli je dodací lhůta rozumná, nebudete přece čekat půl roku na zbraň) a jestli je nedostupná tak volte svoje číslo 2. Určitě jste se rozhodovali aspoň mezi dvěma, než jste vybrali favorita. POZOR! Stejný model určitě nebude stejně dobrý od jiného výrobe. Takže jestli chci Colt XM177 od Tokyo Marui, a není tak si nevezmu automaticky Colt od HFC (protože má HOP na 0,12g), ale raději jiný model od Tokyo Marui, nebo jiný vyhovující model od jiného výrobce.

Upgrady a příslušenství
Ty nemusí být hned, ale časem každý chce zbraň vylepšit. Na řadu přijde optika, kolimátor, laserový zaměřovač, silnější pružina, taktická baterka atd. Určitě si budete muset koupit popruh (bez něho se těžko leze přes prekážky,žebríky a držet zbraň mezi kolenama zatímco páskujete zásobník taktéž není slast) na zavěšení a sejde se i náhradní zásobník.

 

Závěr
100% doporučuji pokud máte možnost si první zbraň před koupí vyzkoušet v boji. Půjčit si od kamaráda, který takovou zbraň má a pár hodin si s ní zahrát, aby jste zjistili jestli vám sedne. Pokud nemáte jasného favorita tak víc zbraní. Dobré je jestli je v okolí půjčovna airsoftových zbraní nebo ?herna?. Půjčovné je většinou ve výšce okolo asi 7-15% z ceny zbraně. Je lepší zaplatit půjčovné, protože jestli zbraň koupíte naslepo a nebude Vám sedět, tak když ji budete prodávat z druhé ruky proděláte víc jak půjčovné... Případně jestli se nemůžete rozhodnout mezi dvěma zbraněmi zkuste se dohodnout s prodejcem na půjčení. Věřím, že se sním dohodnete jestli bude vědět, že od něho jednu z těch dvou zbraní koupíte (určitě bude chtít zálohu, která Vám propadne pokud nic nekoupíte, což může být i víc jako půjčovné, ale to už je riziko podnikání). Další riziko při této dohodě s prodejcem je, že při vašem testu se může zbraň poškodit a budete ji muset koupit. Ale i půjčovně musíte škodu nahradit pokud půjčenou zbraň totálně zničíte nebo znefunkčníte. Ale drobné poškození (škrábance, ulomené drobnosti, co se lehko může v boji stát) Vám půjčovna bude tolerovat, kdežto prodejce ne. Určitě je ale nejlevnější ten kamarád. A když žádny kamarád takovou zbraň nemá, tak se musíte seznámit :o). Víte jak na to. Pozvat na pivko ....


Zbraň mám už mi chybí jen ...

Takže zbraň by jsme měli doma. Co dále ? Přece ochrana. Dobrý prodejce by měl mít ochranné prostředky, ale pokud by neměl, případně nekřesťansky drahé, tak zkusím poradit alternativy.

V prvé řadě potřebujete ochranu očí. Bez toho ani na krok. Bezpečnost je důležitá. Oči máte jen dvě a tedy nechcete přít ani o jedno (sice by jste nemuseli druhé zavírat při míření ...). Dají se koupit originál ochranné taktické brýle a masky pro airsoft a paintball, ale to je záležitostí 2.000-5.000,- KČ. I přesto, že mají svoje výhody (výhled, odolnost, nezamlží se) na začátek by jsem je nekupoval. Stejný účel můžou splnit lyžařské anebo pracovní ochranné brýle. Jestli najdete také které se Vám nebudou mlžit máte téměř vyhrané. Důležitá je zkouška odolnosti. Musíte otestovat jestli je kulka neprostřelí nebo jestli je nerozbije. Může byť nebezpečné když se rozbijí a střepina vám vletí do oka. Doporučuji požádat někoho se silnější zbraní AEG nebo GAS, ať vám z metru do nich střelí aspoň 10 rán. Pokud přežijí bez škrábnutí máte to. Samozřejmě, že riskujete zničení svých lyžařských možno i relativně drahých brýlí. Přesto radši kupte nějaké levnější nebo ochranné pracovní brýle. Ty lepší jsou i nemlžící se, případně s UV filtrem, dokonce umožňují periferní vidění. Koupíte jich i pod 200,- KČ.

Pokud jste si nekoupili masku, ale výše zmíněné brýle, tak jednoznačne doporučím kuklu. Není je příjemné dostat kulkou do ucha, zubů nebo do čela. Buď ji koupíte v lyžařských nebo pracovních potřebách. Jsou ale zhrubšího materiálu a v létě v nich může být pěkné teplo (což může způsobit zvýšené zamlžení brýlí). V zimě ale paráda. Iná možnosť je si kuklu ušiť (alebo dať si ušiť sestre, mame, frajerke). Šikovný si ušili kukly ztričiek, adokonca si dali na rozne nebezpečné zóny rôzne vrstvy trička. Prípadne na čelo všili molitan, alebo kus karimatky (to na čom sa spí ked sa stanuje). Atak im nie je teplo asú chránený. Dokonca jeden asi najvynaliezavejší si urobil otvor skrytom na nos atak vpohode dycha von anie do kukly atým apriory na okluiare, ktoré sa potom zahmlievajú.

Ako ďalšie si preberieme oblečenie. Netreba sa obliekať nijak nahrubo. Jedna vrstva oblečenie úplne stačí. Nebojte sa zásah prežijete. Bolesť pri zásahu je kratka ostra arýchlo odoznieva. Ako ked sa pichnete špendlikom do prsta. Momentálne zabolí ale ominútu si už na to nespomeniete. Takže sa obliekajte tak aby ste zásahy dobre cítili. To znamená nie hrube veci. Adobré je oblečenie priliehajúce, tesné. Príliš voľné oblečenie veľmi tlmí guľku apotom necítite zásahy a tiež dávate súperovy väčší cieľ. Nič nie je vairsofte horšie ako hádať sa ouznanie zásahu. Každý kto aspoň raz hral to už pozná. Ak musíte mať hrubšie oblečenie (zima) voľte povrchové materiály, ktoré sa napínaju, resp. sú na povrchu tvrdšie (nie mäkké vlnené). Ak zásah neucítite, tak aspoň začujete ?klepnutie? guľky. Oblečenie by malo mať veľa vreciek na všetko potrebné (zásobníky, guľky, baterky, kompas, obväz, nôž, mobil, vysielačku, granáty, horalku, ploskač ...). Na to sú ideálne takticke vesty ale značkové stoja 3.000-20.000,- Sk. Ja som kúpil celkom dobrú safari vestu vBaumaxe za 600,- Sk. Má milión vreciek, (správne tvarovaných na zásobníky) vonku aj vnútri. Určite nájdete niečo vhodne vrybárskych, poľovníckych alebo kutilských (pracovné vesty) obchodoch do 1.500,- Sk. Rovnako nohavice, najlepšie kapsáče. Voľte trvácne materiály. Aby sa Vám to neroztrhlo pri prvom preliezaní múru, alebo v kríkoch. Dôležitá je aj obuv. Vhodná je pevná obuv (nad kotníky alá vybramky alebo vysoká alá kanady), ale aby mala mäkkú podrážku. Aby ste pri chodení nespôsobovali hluk. Čo sa týka farby treba voliť farbu oblečenia podľa prostredia kde hrávate. Ideálne by bolo mať dve sady, jednu do zelena-hneda maskáčovú na vonku do lesa adruhu bielo-šedú do budov. Atretiu čiernu lebo tá vyzera cool J.

Netreba zabudnúť ešte na rukavice, nie pre zimu ale preto, že na prstoch zásahy hádam najviac bolia (keďže je tam pod kožou rovno kosť) adostanete do nich často, keďže ako prvú zvás vidieť zbraň azbraň držia prsty. Kto chce si môže odrezať konce ukazovákov apalca (na rukavici, nie na ruke), aby mal dosť citlivý prst na spúšti aaby sa mu prípadne pohodlene paskovakli zásobníky atď. To je asi koblečeniu všetko najnutnejšie.

Ským hrať?
Takže sme už vystrojený na airsoft. Máme zbraň , sme oblečený aochránený. Treba nám spoluhráčov. Ako ich nájsť. Vdnešnej dobe asi najjednoduchšie na internete. Treba si vo vyhľadávači dať vyhľadať heslo airsoft apreskúmať stránky. Na mnohých airsoftových portáloch sú zoznamky, alebo diskusné fóra, kde môžete napísať, že hľadáte hráčov zVášho okolia, alebo team ku ktorému sa môžete pridať. Ideálne je ak nezačinate sám ale celá partia kamrátov naraz. Môžete vytvoriť team ahľadať proti team, alebo ak je vás viac vytvoriť dva teamy, apostupne hľadať ďalších hráčov zokolia, alebo jednoducho lanáriť potencionálnych hráčov aby sa kvám pridali.

Je možné, že aj Váš predajca zbraní Vám bude vedieť dať kontakt na ľudí zVášho okolia, ktorý uňho kupovali.


Jedna rada na závěr

Aj keď to láka nezbierajte už raz vystrelené, alebo rozsypané guľky zo zeme. Strieľajú horšie ako nové amôžete si poškodiť zbraň, najmä HOPup. Ten je tak citlivý, že sa reguluje po desatinách milimetra, takže ho môže poškriabať (je zgumy) aj zrnko prachu alebo ostrejšia hrana už raz vystrelenej guľky (tie sa pri naraze môžu deformovať, štiepiť, zašpiniť) apotom prestáva plniť svoju funkciu, resp. potom aj nové guľky lietaju kade-tade. Nie je riešením ani guľky doma ?vyprať?, pretože na rozdiel od nových stratia svoj mastný film, sú suché. Už raz použitá guľka sa vám môže vzbrani aj rozpadnúť, kúsky znej padnúť do mechanizmu, ktorý sa potom poškodí atď. Jednoducho radšej používajte nové guľky avyhnete sa problémom. Nestojí to ani za tú námahu. Kým zozbierate 30 obstojných guliek sa natrápite aje to cca 6,- Sk. Stojí to za tú námahu ariziko ?


| Autor: b!Tch | Vydáno dne 28. 04. 2008 | 2026 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek