Jdi na obsah Jdi na menu
 


CO JE AIRSOFT

1. 12. 2008
.

Airsoft (AS) je a stane se pro každého z nás něčím trochu jiným. To už samozřejmě záleží na mnoha okolnostech kterých je spousty a ani některé z nich si neuvědomujeme. Ale obecně platí že airsoft je "kuličková válka" a vznikl jako "protivník" PB (paintballu) a jako simulace realných bojů těch minulích i současných. I když toto není pravidlem, můžete se samozřejmě hrát jak každý chce. Napodobují se realné ale i nereálne=smyšlené jednotky. Těď už máme reálnou jednotku ve které každý zastáva danou funkci a má svoji hodnost. A k čemu to všehcno vede, to už v článku.

http://www.airsoftworthy.com/wp-content/uploads/2006/01/ghillie-suits-1.jpgKaždý pojme airsoft po svém ale nejdůležitější je to že je to jen koníček jako každý druhý i kdýž poměrně finančně náročný. Názor toho typu že: airosft z vás udělá blázny, vymyté mosky a vrahy je zcela hloupá najivní a svědčí o tom že dotyčný o airsoftu nic neví. Ba naopak hraním airsoftu z vás udělá klidné lidi i za velice vypjatých situací. Právě díky tak adrenalinové hře kde každá malá chyba může znamenat konec ve hře. Naučíte se jak se pohybovat terénem, jak splinout, počkat si tu správnou chvíly pro střelbu, jak správně pracovat jako tým... Airsoft dává mnohem víc jako například kamarádství, neuvěřitelné zážitky...

http://i.idnes.cz/07/113/gal/MAO1f6342_airsoft2.JPG

Pojetí airsoftu:
Military airsoft - v tomhle odvětví převládá spíše zájem o armádní věci než o airsoft, soft se bere spíše jako doplněk. Obvikle se napodobuje reálná jednotka, cvičí se bojové umění, prostě snaží se napodobyt výcvik realné jednotce. Už bych jen podotkl že se to časem zvrhne v extremní militarysmus :)

Praktickí softaři - už to vichází z názvu, prostě dělají airsoft prakticky. Na akce si berou minimum věcí, atd.

Pohodáři - hrají airsoft protože je to baví ale nijak to nehrotí, čas o času se dovibaví občas zatrenují, no prostě jen koníček

Lamky :) - každý nějak začal že? :) taky se jim říka teplákovci, je to stádium kdy se rozhodne zda budu hrát nebo ne a investuji nemalé peníze.

KINDERSÁK - je to nezodpovědný hráč který se na akci chová nevhodně (neuznává zásahy), nosí nekvalitní brýle (když ho trefíte do tváře tak volá tátovi), myslí si že je nejlepší a že má v brokovnici 400% pružinu.

Vím, každej někdy začínal, hodně lidí mi pomohlo v žačátku s výbavou a výcvikem a já se to snažím začátečníkum oplatit. Nevím jak vy ale já kindersáky moc v lásce nemám. A proto si NEPLEŤTE pojem kindersák a žačátečník!!

Základní dělení zbraní:
    * Krátké manuální – Krátké zbraně, které je potřeba po každém výstřelu ručně natáhnout. Fungují na principu stlačeného pístu, který uživatel ručně natáhne. Jedná se o nejlevnější kategorii airsoftových zbraní, která se vyznačuje nízkou kadencí a obvykle i dostřelem. Nejběžnější úsťová rychlost těchto zbraní se pohybuje kolem 60 m/s. Používá se munice 0.12, 0.20 a 0.25.
    * Dlouhé manuální – Dlouhá verze manuálních zbraní, oproti krátkým mají podstatně větší dostřel, občas srovnatelný i s AEG. Jsou dvakrát až třikrát dražší než krátké manuály. Do této kategorie patří pušky, samopaly a vlastní kategorii tvoří brokovnice. Brokovnice se dají poměrně výrazně upgradovat. Používá se munice 0.20 a 0.25.
    * Manuální odstřelovačky – Opakovací pušky s manuálním pohonem fungují sice na stejném principu jako ostatní manuály, ale jsou to nejpřesnější zbraně, které si lze pořídit. Často cenou i úsťovou rychlostí převyšují AEG. Úsťová rychlost zbraně v základu bývá 90 m/s a víc. Jdou dobře vylepšovat. Používá se munice 0.25 a těžší. Odstřelovačky se však vyrábějí i s plynovým či elektrickým pohonem.
    * Plynové – U plynových zbraní je kulička vystřelována tlakem plynu, jehož skladovací nádoba je obvykle součástí zásobníku. Tyto zbraně jsou buď poloautomatické, nebo plně automatické a obvykle mají větší dostřel než manuální zbraně. Nejoblíbenější jsou plynové pistole, ale existují i odstřelovací pušky a v malé míře i automatické pušky a samopaly. Za hlavní nevýhodu těchto zbraní je považována nutnost doplňování plynu a jeho různé fyzikální vlastnosti při různých teplotách. Tyto zbraně mají také nejčastěji ze všech airsoftových zbraní zabudován zpětný ráz (blowback), který jinak chybí. Tato vlastnost z nich dělá nejvěrnější kopie reálných zbraní, co se týče ovládání. Úsťová rychlost těchto zbraní je různá, od 60 m/s až po 150 m/s. Tyto zbraně však téměř nelze vylepšovat.
    * Elektrické (AEG/AEP) – U těchto zbraní je píst poháněn vestavěným elektromotorem, který je napájen akumulátorem. Dostřel mají obvykle okolo 40–45 metrů (v základní verzi). Jsou relativně přesné a snadno se do nich dokupují další vylepšení (upgrade). Standardní úsťová rychlost v základní verzi se pohybuje kolem 90 m/s. Používá se munice 0.20 a těžší. Patří k nejpoužívanějším zbraním. Zbraně AEP fungují na stejném principu, ale kvůli nutnosti menšího mechanismu jsou slabší, v základní verzi dosahují přibližně 65 m/s. Mezi AEP patří elektrické pistole(HK USP, Beretta M93R,...) a malé samopaly (MP7, vz. 61 Škorpion a Mac 10).


Střelivo:
U kuliček se udává rozměr (6 nebo 8 mm) a hmotnostní číslo (0.12, 0.25 atd.), které udává přímo hmotnost kuličky v gramech.

Někteří výrobci kuličky leští a potahují vrstvou silikonu, jiní vyrábějí tzv. BIO střelivo, které se v přírodě snáze rozkládá (je však o něco dražší).

Mezi výrobce 6mm střeliva patří firmy Marui, ICS, Guarder, Excel, Warrior, Super King, UHC, King atd. 8mm střelivo vyrábějí např. firmy Marushin či Maruzen.

- Tak tohle bylo takové rychlé zhrnutí toho slova airsoft které samozřejmě znamená mnohem víc. Snažil jsem se jen vypíchnout ty základní věci a nastínit ideu airsoftu. Další články do začátku tu na undergroundu najdete spousty.